Kampot/Kep – gdzie pieprz rośnie…

Lokalne klimaty czyli to co lubimy najbardziej.  Jak ktoś trafnie określił przyjeżdża się tu żeby poczuć a nie żeby zobaczyć. Krajobraz Kambodży to przede wszystkim pola uprawne , płaskie niezalesione tereny, drewniane kolorowe domy na ‘wysokich nogach’, gdzieniegdzie charakterystyczne palmy i pasące się bawoły . Najlepiej zwiedza się okolice na dwóch kółkach przez dwa dni jeździliśmy po okolicy Kampot i Kep i w taki właśnie sposób odkrywaliśmy ją i jej uroki. Trasa była przepiękna urokliwe , sielankowe pejzaże. Bardzo ciepłe przyjęcie lokalnych mieszkańców taka Kambodża podoba nam się najbardziej.

Kampot słynie z pieprzu w latach 50’ każda szanująca się restauracja we Francji sprowadzała przyprawę właśnie z Kambodży. Nigdy nie widzieliśmy jak rośnie pieprz więc wybraliśmy się na plantacje. Lokalizacja zwalała z nóg niesamowity spokój, cisza i rosnące na 2-metry krzaki z kolorowymi kulkami.  Pieprz rośnie na gałązkach i żeby przebrać ziarenka ściąga się  je depcząc po nich stopami 🙂

Najsmaczniejszy posiłek jedliśmy na targu rybnym w Kep świeże, dopiero co wyłowione duże kraby, kalmary i krewetki kupione od rybaków przyrządzone tuż obok przez lokalną kobietę i podane z sosem pierzowym – niebo w gębie!  W małej nadmorskiej mieścinie na samym wybrzeżu odbywa się handel  rybami i owocami morza. Staliśmy i przyglądaliśmy się jak lokalni kupcy godzinami wybierają i przebierają kraby nie sądziliśmy że można być tak wybrednym, sprzedające kobiety donosiły coraz to nowe koszyki żeby zadowolić najbardziej wymagających klientów.

W Kampot spotkaliśmy się z partą znajomych poznanych wcześniej w Luang Prabang. Oni właśnie wrócili z Wietnamu do którego my wybieramy się za kilka dni. Wieczorami siedzieliśmy przy lokalnym piwie Angkor i wymienialiśmy się doświadczeniami. Postanowiliśmy, że razem zobaczymy jeszcze kawałek Kambodży i wybierzmy się na jedną z wysp. Słyszeliśmy ,że wyspy są naprawdę rajskie i chcieliśmy sami się o tym przekonać.

Reszta zdjęć znajduje się tutaj

Pozdrawiamy!

This entry was posted in Kambodża and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s