Terakotowa Armia i jaskinie Longmen – tak zwane chińskie ‘must see’

Ósmy cud świata  – Terakotowa Armia ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości, wykonanych jak sama nazwa wskazuje z terakoty – wypalonej gliny . Te podziemne posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di, w III wieku p.n.e.. Figury zostały przypadkowo znalezione  37lat temu  przez chłopów podczas kopania studni. To co jest nadzwyczajne to fakt, że każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie, stroje i fryzury. Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane. Kolory zachowały się do czasu odkrycia, jednak po wydobyciu na powietrze barwy zaczęły stopniowo zanikać.

Dziś armię można podziwiać w muzeum niedaleko Xian w prowincji  Shanxxi. Całe oddziały żołnierzy prezentowane są w 3 halach, gdzie można zobaczyć różne etapy wykopaliska łącznie z pracującymi archeologami.

Rozwiązanie dostępne dla zwiedzających jest bardo słabe. Na armię widok jest z góry z balkonu z balustradą oblepionego setkami ludzi, bardzo ciężko się dopchać i coś zobaczyć. Kasując  120Y (20$) za bilet powinno się limitować ilość osób wchodzących do poszczególnych hal. Można zejść na niższą platformę, która jest prawie pusta lecz ta przyjemność kosztuje dodatkowo 25$.  Generalnie warto by mieć lornetkę bo o zauważeniu szczegółów i różnic nie ma mowy.  Doszliśmy do wniosku że porządny film dokumentalny w zaciszu domowym były bardziej wartościowym doświadczeniem niż wizyta w muzeum. Jak dla nas było to dość duże rozczarowanie.

Jaskinie Logmnen nazywane również Grotami Smoczej Bramy  znajdują się w okolicy Luoyangu w prowincji Henan.  Na kilometrowym odcinku wysokiego, skalistego brzegu rzeki Yihe, znajduje się na różnych poziomach ponad dwa tysiące jaskiń, grot i nisz, a w nich setki wykutych w skale inskrypcji oraz około 100 tysięcy posągów i płaskorzeźb w tym największy ponad 17 metrowy posąg Buddy .  Zaczęli je tworzyć władcy dynastii Wei w V wieku n.e, gdy swoją stolicę przenieśli z Datongu do Luoyangu.  Jaskinie Longmen stanowią najbogatsze w rzeźby wykute w skale świątynie w Chinach.

Wiele posągów i rzeźb jest dzisiaj bez głów lub twarzy na skutek rozkradania przez kolekcjonerów, oraz zniszczeń w okresie Kulturalnej Rewolucji. Nie bez winy jest  również pogoda, z biegiem czasu wiatr i deszcz ‘zmył’ szczegóły i wyrównał wiele płaskorzeźb.

Lokalizacja grot jest bardzo malownicza, zwiedzając można rozkoszować się urokiem tego miejsca.

Pozdrawiamy!

This entry was posted in Chiny and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s