Magiczny Hongcun…

Hongcun znajduje się w prowincji Anhui, posiada ponad 800 letnią historię i reprezentuje styl tradycyjnej kultury Huizhou, który uwidacznia się w architekturze oraz projektowaniu otoczenia.

Wioska z góry przypomina kształtem bawoła. Góry wznoszące się nad osadą układają się w kształt głowy, drzewa, które zdobią wzgórza  stanowią rogi. Linie ciała zwierzęcia wyznaczają zbudowania, znajdujący się w samym środku wioski półokrągły stawik to brzuch, stworzony przez człowieka unikalny system kanałów płynących przez cały teren to jelita i na koniec 4 mosty odpowiadają czterem nogom. Wioska przypomina więc śpiącego ‘rogacza’ otoczonego zielonymi wzniesieniami i porozrzucanymi polami ryżowymi.  Całokształt można traktować jako perełkę w historii budownictwa. Po dziś dzień uliczki, system wodny, zabudowania oraz wnętrza zachowały się w doskonałym stanie i w 100% oddają klimat i realia starodawnej wioski.

Dziś można podziwiać 140 zachowanych budynków z czasów dynastii Ming i Qing, na szczególną uwagę zasługuje Chengzhi Hall i jego nieporównywalne piękne zdobienia i drewniane rzeźbienia.

Niepowtarzalną architekturę dopełnia piękno scenerii, wspomniany wyżej półokrągły stawik znajdujący się w sercu wioski jak zwierciadło odbija linię zabudowań, widok zachwyca i hipnotyzuje i ciężko odwrócić od niego wzrok.

Jeszcze więcej uroku dodaje południowe jeziorko, ulubione miejsce malarzy i wierszokletów.

Na uwagę zasługuje genialny system wodociągowy, kręte kanały tworzą gęstą sieć wodnych uliczek. Strumień spływa z górskiego źródła i przed wioską wpływa do kanału. Stworzona przez człowieka sieć rozprowadza wodę do każdego domostwa.  Mieszkańcy gospodarują wodą rozsądnie i oszczędnie, mają specjalny plan użytkowani wody. Do 7 rano woda jest do picia i gotowania, od 7-9 w wodzie myje się warzywa i inne przedmioty codziennego użytku, później wodę używa się do mycia zwierząt i prani ubrań. Obieg jest przemyślany i na końcu woda trafia do kanału irygacyjnego.

Wszystko stanowi spójną całość, elegancka struktura doskonale miesza się z naturą i tworzy wyjątkowe otoczenie do życia. Hongcun jest wybitnym przykładem chińskiego modelu mieszkaniowego i spacerując wąskimi, krętymi alejkami, można poczuć klimat Chin sprzed lat.

Dodatkowo prowincja Anhui słynie z chińskiej zielonej herbaty w wiosce wybór jest duży każdy suszy liski przed domem więc jest co degustować.

Reszta fotek jest tutaj

Pozdrawiamy!

Advertisements
This entry was posted in Chiny and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Magiczny Hongcun…

  1. san says:

    kochanie, nice pics! google translater do a good job! 🙂 san

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s