Niezwykłe domy Tulou

Tulou w południowo-zachodniej części prowincji Fujian to wybitna innowacja w budownictwie mieszkaniowym ludzi Hakka i innych zamieszkujących tereny górskie.

Mimo, iż skonstruowane między XII a XX  wiekiem wiele domów przetrwało po dziś dzień, a 3 lata temu  budynki  zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Tulou to najczęściej duży, zamknięty, obronny budynek w kształcie kolistym lub prostokątnym z otwartym dziedzińcem po środku. Wyposażony  w grube zewnętrzne ściany, wysoki od trzech do pięciu pięter mógł pomieścić nawet do 80 rodzin, kilkaset ludzi. W środku znajdują się  mniejsze budynki  spełniające najróżniejsze funkcje: pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, studnie, lub wielofunkcyjne sale. Tulou ma najczęściej jedno główne wejście, a okna znajdują się dopiero powyżej drugiego poziomu co stanowi elementy zabezpieczające przed intruzami. Domy budowano z naturalnych materiałów: ziemi, drewna i kamienia. Grube na 2m ściany wzmocnione są dodatkowo kawałkami bambusa i drewnianymi deskami. W rezultacie powstawały małe fortece ciepła w zimie i chłodna w lecie, dobrze oświetlone i izolowane konstrukcje  odporne na naturalne czynniki takie jak wiatr a nawet trzęsienia ziemi .

Zachwyceni tymi niepowtarzalnymi konstrukcjami spędziliśmy parę dni w małej wiosce Liulian znajdującej się w strategicznym punkcie regionu, z której robiliśmy wycieczki do okolicznych domów Tulou. Nie mogło być inaczej i również spaliśmy w jednym z takich budynków pięknie położonym nad rzeką, sielankowy klimat bardzo nam się spodobał i nawet rano piejące koguty były jak muzyka dla ucha.

Chengqi Lou zwany ‘królem Tulou’.  Trzystuletnia rotunda posiadająca cztery obręcze otulające prostokątny hol znajdujący się po środku. Zewnętrzny krąg o średnicy 63m, wysoki jest na 4 piętra i posiada 288 pomieszczeń i cztery pary schodów. Pomieszczenia na parterze spełniają funkcję kuchni, na pierwszym piętrze pokoje pełnią funkcję gospodarczą pozostałe dwa poziomy to kwatery mieszkalne. Drugi krąg posiada 80 pokoi i dwa piętra, trzeci pełni funkcję biblioteki i zawiera 32 pomieszczenia na jedynym poziomie. W sumie budynek ma 370 pomieszczeń!

Yuchang Lou jeden z najstarszych (700 lat) i najwyższych (5 pięter) Tulou w całych Chinach, pseudonim zigzag. Nazwa związana jest z konstrukcją budynku. Filary na wyższych poziomach nie są proste i pionowe ale powykręcane w prawo i w lewo.  Ponoć w czasie budowy zostały źle wymierzone materiały i tak powstała niezwykła konstrukcja, która pomimo swojej niedoskonałości stoi i ma się dobrze od siedmiu wieków. Kolejną unikalną cecha charakterystyczną są studnie z krystalicznie czystą wodą, znajdujące się w każdej z 25 kuchni ulokowanych na najniższym poziomie.

Tianluokeng najsłynniejszy kwintet regionu, skupisko 5 Tulou z prostokątny pośrodku otoczonym 3 kołowymi i jednym owalny budynkiem.

Reszta fotek tutaj.

Pozdrawiamy!

Advertisements
This entry was posted in Chiny and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s