Proszę Państwa oto Miś!

Pandy wielkie, maskotki  Chin, chcieliśmy zobaczyć już od dawna i to najlepiej na wolności. Niestety jest to dość trudne, gdyż żyje ich tylko ok. 1700 sztuk w naturalnych warunkach. Nie jesteśmy fanami ogrodów zoologicznych, więc gdy usłyszeliśmy o ośrodku rozmnażania i badania tego gatunku w Chengdu stwierdziliśmy, że może warto go odwiedzić.

W miejscu tym żyje około stu przedstawicieli tego gatunku, a także ich mniejsi kuzyni pandy czerwone. Do ośrodka najlepiej wybrać się wcześnie rano, kiedy misie stają się najbardziej aktywne ze względu na porę karmienia, później przez większość dnia zalegają leniwie ukryte gdzieś wysoko w koronach drzew. Można tam poobserwować wszystkie grupy wiekowe od około miesięcznych ledwo owłosionych i z mało widocznymi jeszcze typowymi biało-czrnymi łatami po wielkie dorosłe osobniki żyjące w pojedynkę i spotykające się z innymi tylko podczas godów. Niesamowitą rzeczą dla nas było zobaczenie filmiku z porodu pand. Noworodki ważą około 200gr przypominają małe łyse szczurki i są o tysiąc razy mniejsze od swych matek. Ośrodek położony jest na dość sporym terenie porośniętym w większości lasem bambusowym bardzo zbliżonym do naturalnych warunków życia pand. Wybiegi na których żyją misie są dość przestronne, więc często trudno je nawet dostrzec ukryte gdzieś wysoko na drzewie lub w dalekich zaroślach.

Niestety pomimo iż ośrodek funkcjonuje już od 24lat, póki co ani jednej wychowanej w nim pandy nie udało się oddać naturze z powodzeniem. Najczęściej dokarmiane w centrum pandy po przeniesieniu na wolność nie radzą sobie ze zdobyciem wystarczającej ilości pożywienia.

Ośrodek jest niedochodową placówką, a całe przychody z biletów i datków przeznaczone są na badania. Jedyną rzeczą, która nam się nie spodobała to możliwość zrobienia sobie, za nie niską cenę 130$ , zdjęcia z pandą na kolanach. Rozumiemy, że w ten sposób ośrodek może pozyskać więcej pieniędzy, ale nie powinno się pand przyzwyczajać aż tak do ludzi, którzy to na wolności są ich największym zagrożeniem.

Pozdrawiamy!

This entry was posted in Chiny and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s