Jezioro Toba

Ikona Sumatry  – jezioro Toba  – powstało w wyniku zalania krateru po wybuchu superwulkanu 75 tyś lat temu. Potężna eksplozja miała wpływ na zmiany klimatyczne na całej kuli ziemskiej. Największe jezioro w Azji południowo-wschodniej długie na 100km i szerokie na 30km ciężko ogarnąć i zobaczyć w całości, otulające akwen wzgórza ciągną się po horyzont. Po środku jeziora znajduje się ‘wyspa’ Samosir, która jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie okolicy.

Jezioro Toba z punkty widokowego

Jezioro Toba z punkty widokowego

Krajobraz iście sielankowy, wzgórza, pola ryżowe, bawoły, wioski i wioseczki, rybne farmy, rybacy.

jezioro Toba

Bawół i biała ptica

pola ryżowe

Wszystko najlepiej zobaczyć wybierając się na wycieczkę własnym skuterem.  Infrastruktura turystyczna jest zaskakująca w jakości i skali , warto wyrwać się z getta i zobaczyć trochę pięknej okolicy. Trekking do jeziora na środku  wyspy, wjazd serpentyną na punkt widokowy czy kąpiel w gorących źródłach, atrakcji starczy na kilka dni. Przesympatyczna atmosfera tego miejsca: luźno i relaksacyjnie.

pola ryżowe

Jezioro Toba

farma ryb

baseny z rybami

Toba jest wyjątkowe pod jeszcze jednym względem, tereny wokół jeziora zamieszkuje plemię Bataków, którzy izolowani  w górach stworzyli własną kulturę, język i religię. Nie było lepszego miejsca do ucieczki przed ramadanem jak zagłębie chrześcijan 🙂 Co prawda częścią ich historii jest kanibalizm ale od ponad 100 lat żyją na lżejszej diecie. Dawniej zjadano wrogów, jak również zbrodniarzy i osoby starsze nie nadające się do pracy. Można by rzec niemalże w sosie własnym jedynie z dodatkiem soli, pieprzu i limonki 🙂

dla załagodzenia faktów z ostatniego akapitu fotka lili 🙂

Wpływ ich niepowtarzalnej kultury widać na przykład w architekturze. Typowe drewniane domki przypominające kształtem łódki z charakterystycznymi strzelistymi dachami. Na całej wyspie jest ich całkiem sporo, dziś zamieszkiwane przez niewielu, najczęściej pozostawione na posesji jako dowód dziedzictwa. Na niektórych egzemplarzach można podziwiać piękne rzeźbienia w kolorze czarno-biało-czerwonym.

domki Bataków

dom Bataków z typowymi zdobieniami

Bardzo ciekawym elementem krajobrazu są grobowce. Małe miniaturki domków zdobią wzgórza, pola, brzeg jeziora czy podwórka przy domach. Jedne kolorowe inne już nadszarpnięte zębem czasu, piękne kapliczki na wieczny spoczynek dusz zmarłych.

grobowiec nad brzegiem jeziora

krzyże przy grobowcu

Pozdrawiamy!

This entry was posted in Indonezja and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s