Kup Pan rybkę – motorem przez Lombok cz.4

W drodze powrotnej do Mataram odwiedziliśmy Tanjung Luar, rybacką osadę, która słynie z największego na wyspie targu rybnego. Z pozoru nic nadzwyczajnego, gęsto napakowany rząd drewnianych chatek na ‘wysokich nogach’ wzdłuż wybrzeża.

_DSC1207

wioska Tanjung Luar

Wioska przeciętna jak każda inna. Ryby w dużej ilości widzieliśmy już w innych miastach i na innych bazarach, jednak w tym miejscu codziennie rano kutry rybackie przypływają z połowu dużych ryb głębinowych i między innymi można zobaczyć tam: barakudy, duże tuńczyki, rekiny, płaszczki, manaty i inne okazy. Jest to więc market, który zaspokaja popyt najbardziej wymagających rybożerców.

Każdego dnia rano lokalni mieszkańcy zbierają się na markecie: kobiety  wypełniają plastikowe miski najróżniejszymi  rodzajami ryb, krewetek, kalmarów, krabów czy innych skorupiaków.

rybek ci u nas dostatek

rybek ci u nas dostatek

czekajac na klienta...

czekajac na klienta…

przy noszeniu i sprzedazy pracuja glownie kobiety

przy noszeniu i sprzedazy pracuja glownie kobiety

Mężczyźni  rozkładają i ćwiartują większe ryby jak barakudy i tuńczyki. Wszyscy oczekują na klientów, którzy zjeżdżają się z całego regionu, żeby wybrać najlepsze kąski z połowu. Wszystko odbywa się w atmosferze gwaru i zamieszania, w powietrzu unosi się ostry wręcz zatykający smród krwi i wnętrzności wyrzucanych do pobliskich kanałów.

krajalnia

krajalnia

odurzajacy smrod wnetrznosci ...

odurzajacy smrod wnetrznosci …

lod musi byc

lod musi byc

Na targu znajduje się cześć w której kobiety oczyszczają ryby a następnie układają je w misach przesypując grubymi kryształkami soli. Tak przygotowane mięso trafia to rozstawionych kuchni polowych gdzie ryby się parzy i obgotowuje.

rybki gotowe do parzenia

rybki gotowe do parzenia

w drodze do kuchni polowych

w drodze do kuchni polowych

testing, testing...

testing, testing…

Najbardziej szokującą częścią  targu jest sekcja przeznaczona na ryby duże. Wychodzimy zza zakrętu a tam pach rząd 20 mant leżących jedna koło drugiej na piachu przez zadaszonym miejscem gdzie, ryby się oczyszcza i kroi dla klientów.  Obok w rogu leżą zwalone w kupie rekiny. Po pierwszym szoku gdzieś kątem oka dostrzegamy kilka płaszczek i kupka odrzutu: mali przedstawiciele wspomnianych gatunków nie nadające się do sprzedaży.

manty czekajace na rzez...

manty czekajace na rzez…

rybak dumnie prezentuje rekina

rybak dumnie prezentuje rekina

Największe ‘skarby’ rozładowuje się bardzo wcześnie rano ,jak tylko wzejdzie słońce, z kutrów zdobycz przenosi się na hakach i bambusowych tyczkach pod sortownie.  Na co się poluje? Na wspomniane manty, płaszczki, rekiny oraz delfiny  a nawet jeden gatunek wieloryba.  Kutry płyną na łowy aż na Sumbawe (około 400km).

transport plaszczek

transport plaszczek

Najbardziej smutny jest fakt, że poluje się na delfiny, które używa się jako przynęty na rekiny. Delfiny na mięso sprzedawane są rzadko. Spotkałam się z kilkoma artykułami na temat tego targu i w każdym przypadku wymieniany był ten sam szokujący fakt, potwierdzony słowami samych rybaków.  Jeden z dziennikarzy przeprowadził nawet małe śledztwo i jego wyniki opisał w artykule(tekst po angielsku). W czasie naszej wizyty delfinów nie widzieliśmy, nawet podpytywaliśmy ale nikt nie chciał nic powiedzieć. Oficjalnie połowy ich są zakazane.

Rybacy z Tanjung Luar związani są z rybołówstwem  od wielu pokoleń z tą tylko różnicą, że teraz aktywnie reagują na wymagania bogatego rynku chińskiego, jak również innych klientów zagranicznych. Nie od dziś wiadomo, że istnieje wojna miedzy grupami ochrony zwierząt, a miłośnikami zupy z płetwy rekina. Mięso rekina kosztuje około 20tyś rupii 6zł za kilo, natomiast duże ponad 40cm płetwy 3miliony rupii – około 1000zł za kilo. Nic dziwnego, że polowanie na rekiny stało się propozycją ciężką do odrzucenia. Płetwy suszy się i wysyła na Jawę gdzie trafiają za odpowiednią cenę w czyjeś ręce. Oprócz mięsa i płetw sprzedaje się również skórę i kości, których używa się w chińskiej medycynie.

pletwa rekina

pletwa rekina

Zaskakującą liczbę zabijanych mant można wytłumaczyć nowym trendem, który powoduje ogromny popyt na ten właśnie gatunek. Chińska medycyna naucza bowiem, iż spożywanie ich skrzeli wspomaga usuwaniu toksyn z krwi, redukują temperaturę, ciała jak również wspomaga krążenie krwi oraz układ  odpornościowy. Rośnie niepokój związany z rzezią mant, grupy ochrony środowiska mają niewątpliwie nowego wroga. Łatwość połowu oraz wysoka cena skupu skrzeli 600zł za dorosłego osobnika powodują, że chętnych do zarobienia będzie przybywać.  Szczególnie gdy rybak stoi przed wyborom handlu zwykłymi rybami po 2-5zł za kilo, a fortuną uzyskaną za rekina bądź mantę.

cwiartowanie mant

cwiartowanie mant

mieso gotowe do sprzedazy

mieso gotowe do sprzedazy

szefostwo zaciera rece... Panowie obserwuja porcjowanie polowu i w glowie licza zyski

szefostwo zaciera rece… Panowie obserwuja porcjowanie polowu i w glowie licza zyski

Wizja grubej kasy dla prostego rybaka oznacza możliwość zakupu motoru, telewizora, posłanie dzieci do szkoły lub wyrwanie się z  minimalistycznego życie jakie prowadzi się tam od pokoleń.  Kogo obchodzi zagrożenie dla środowiska jeżeli na szali jest czyjeś być albo nie być. Nawet fakt że połów niektórych gatunków jest  zakazany nie robi różnicy, gdyż w Indonezji prawo bardzo często nie jest egzekwowane, a władza umiejętnie przymykają oczy. Nie ma prostego rozwiązania żeby zapobiec potencjalnej tragedii środowiska naturalnego. Ludzie z tradycyjnej rybackiej wioski Tanjung Lura nie znają innego sposobu na pozyskanie dochodu, do tego dochodzi brak edukacji i świadomości konsekwencji  ich własnych działań .

Reszta zdjec tutaj.

Pozdrawiamy!

Advertisements
This entry was posted in Indonezja and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s