Wielkie ‘Zoo’

Znaki drogowe w Australii

Znaki drogowe w Australii

W pierwszy dzień po przyjeźdz do Australii w samym centrum Brisbane zauważyliśmy łażące wszędzie duże ciekawskie ptaszory  – ibisy. Kiedy wysiedliśmy pod domem naszego couchsurfera nad głowami przeleciały nam Kokatu – białe duże papugi. Po dachu wieczorem ganiały się oposy. Na plaży można wpaść na leśne indyki, na trekkingu zza drzewa spoglada wollabie, na polach golfowych pasą się kangury, a kukabary pilnie obsewują przygotowywane na grillu jedzonko.  To własciwie australijska codzienność. Obcowanie z naturą, oraz jej dostepność  to zdecydowanie jeden z najciekawszych aspektów wizyty w Australii.

Podczas pobytu w Australii wyznaczyliśmy sobie za cel,  że spróbujemy zobaczyć jak najwięcej gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku , a wizytę w zoo lub parku ze zwierzetami, w przypadku niepowodznia, zostawimy na sam koniec.

W Australii ponad 80% fauny jest uniaklnej, endemicznej. Małe zaludnienie, ogromne puste tereny, dostępnośc parków narodowych, niewielka liczba naturalnych drapieżników sprawia, że Australia to takie jedno wielkie naturalne zoo.

KOALA

Najśmielsze nasze oczekiwania zaspokoiła wizyta w Narodowym Parku Otway, gdzie widzieliśmy więcej niż sto zwierzątek, czasem po pięć na jednym drzewie. Warto było czekać pół roku, żeby móc spokojnie we własnym tempie obcować z kolami.

Miś Koala w brew zwyczajowej nazwie nie jest misem tylko torbaczem. Koala spedza 20 godzin w ciagu dnia na spaniu, w wolnych chwilach je liście eukaliptusa nawet do 1kg dziennie.

Miś Koala wbrew zwyczajowej nazwie nie jest misiem tylko torbaczem. Koala spedza 20 godzin w ciagu dnia na spaniu, w wolnych chwilach je liście eukaliptusa nawet do 1kg dziennie.

Uboga w cukier dieta sprawia że koala nie ma energii na dużą aktywność fizyczną głównie spędza czas na drzewe schodzi z niego tylko kiedy musi przejść na inne.

Uboga w cukier dieta sprawia, że koala nie ma energii na dużą aktywność fizyczną. Czas głównie spędza na drzewie, schodzi z niego tylko kiedy musi przejść na inne.

Mieliśmy okazję obcować z koalą z bardzo bliskiej odległości. Roman znalazł piękny okaz ukryty w gałęziach na niskim poziomie w drzewie w Kennet River.

Mieliśmy okazję obcować z koalą z bardzo bliskiej odległości. Roman znalazł piękny okaz ukryty w gałęziach na niskim poziomie na drzewie w Kennet River.

Koale są zagrożone , duża ich ilość co roku gnie na drogach oraz znika ich środowisko naturalne - lasy ekauliptusowe.

Koale są zagrożone , duża ich ilość co roku gnie na drogach i niestety znika ich środowisko naturalne – lasy ekauliptusowe.

KANGUR

Kangur to jedyny torbacz, ktory skacze w celu przemieszczania się , nie umie poruszać się do tyłu, potrafi natomiast pływać.

Kangur to jedyny torbacz, który skacze w celu przemieszczania się , nie umie poruszać się do tyłu, potrafi natomiast pływać.

Kangury żyją w ‘mafiach’  8-25 osobowyh grupach. Najłatwiejsze do spostrzeżenia są kangury szare, najwięksi przedstawiciele torbaczy, to kangury czerwone które mogą osiągać nawet 2 metry wrostu oraz 90 kg wagi, w stanie QLD występują kangury drzewne.

W Australii je się mięso kangura w każdym supermarkecie można dostać stek, kiełbaskę lub burgera. Mięso jest bardzo zdrowe gdyż zawiera zaledwie 2% tłuszczu.

W Australii je się mięso kangura, w każdym supermarkecie można dostać stek, kiełbaskę lub burgera. Mięso jest bardzo zdrowe gdyż zawiera zaledwie 2% tłuszczu.

WOLLABIES

Mnejsi kuzyni kangurow

Mnejsi kuzyni kangurow

Wallabie albinos spotkany na spacerze na wyspie Brunny na Tasmani

Wallabie albinos spotkany na spacerze na wyspie Brunny na Tasmanii

KUKABARA

charakteryzujący się niepowtarzanmym smiecho – wrzaskiem objawiajacym sie wczesniej rano lub przed zachodem słońca. Ten odgłos odbija solidne piętno w pamięci.

Ptak charakteryzujący się niepowtarzalnym smiecho – wrzaskiem objawiajacym sie wczesniej rano lub przed zachodem słońca. Ten odgłos odbija solidne piętno w pamięci.

PAPUGI

Piękne papugi z charakterystycznym czubkiem. Bardzo często spotykane w grupie robią dużo chałasu.

Kakadu – Piękne papugi z charakterystycznym czubkiem. Bardzo często spotykane w grupie robią dużo hałasu.

Papuga Królewska

Papuga Królewska

Papużka Galah

Papużka Galah

Papużka Rosella

Papużka Rosella

PELIKANY

Łatwo je zauważyć na wybrzeżu, szczególnie tam gdzie prypływają łodki z połowów.

Łatwo je zauważyć na wybrzeżu, szczególnie tam gdzie przypływają łódki z połowów.

ORZEŁ

Orzeł zauważony na outbacku

Orzeł zauważony na outbacku

10243285774_2f88ab77ec (2)EMU

Jeden z gatunków strusia, nie lata jednak może biegac do 50km/g

Jeden z gatunków strusia, nie lata jednak może biegać do 50km/h

WOMBAT

Piękny niewielki z wyglądu ‘miś’ w rzeczywistości równie torbacz prypominającego borsuka. Chodziliśmy za nim dobre 40 minut on nic sobie naszej obecnośći nie robił. Wombat żyje w norach.

Piękny niewielki z wyglądu ‘miś’ w rzeczywistości również torbacz przypominający borsuka. Chodziliśmy za nim dobre 40 minut on nic sobie z naszej obecnośći nie robił. Wombat żyje w norach.

KOLCZATKA

Wyjątkowy ssak , który znosi jaja, żyje smotnie i żywi się mrówkami. Z bliska wygląda jak przerośnety jeż zwierzatko widieliśmy dwukrotnie na Tasmanii, Roman wypatrył kolczatkę przy drodze.

Wyjątkowy ssak , który znosi jaja, żyje smotnie i żywi się mrówkami. Z bliska wygląda jak przerośnęty jeż. Zwierzątko widzieliśmy trzykrotnie na Tasmanii, Roman wypatrył ich przy drodze.

DIABEŁ TASMAŃSKI

Jest największym torbaczem drapieżnym, a także padlinożercą. Ma uścisk pyska silniejszy niż krokodyl. Obecnie występuje tylko na Tasmanii jest zagrożony z powody raka pyska. foto żródło dinoanimals.pl

Jest największym torbaczem drapieżnym, a także padlinożercą. Ma uścisk pyska silniejszy niż krokodyl. Obecnie występuje tylko na Tasmanii jest zagrożony z powodu raka pyska.  Niestety nie udało nam się go zobaczyć. Foto żródło dinoanimals.pl

KAZUARA

Ptak który wygląda jak z prehistorii, skamieniałość na czubku głowy i niesamowicie jaskrawe kolory. Z ciekawostek u kazuarów to ojciec wychowuje młode. Foto żródło dinoanimals.pl

Ptak który wygląda jak z prehistorii, skamieniałość na czubku głowy i niesamowicie jaskrawe kolory. Z ciekawostek u kazuarów to ojciec wychowuje młode. Foto żródło dinoanimals.pl

DZIOBAK

 jeden z najbardziej cudacznych przedstawicieli Australijskiej fauny. Posiada wiele nietypowych cech. Składa jaja, wydziela jad, posiada kaczy dziób, ogon bobra, futro wydry. Ujrzawszy go po raz pierwszy, europejscy przyrodnicy byli bardzo zdezorientowani, niektórzy sądzili nawet, że mają do czynienia z dobrze spreparowanym oszustwem. Foto żródło dinoanimals.pl

Jeden z najbardziej cudacznych przedstawicieli Australijskiej fauny. Posiada wiele nietypowych cech. Składa jaja, wydziela jad, posiada kaczy dziób, ogon bobra, futro wydry. Ujrzawszy go po raz pierwszy, europejscy przyrodnicy byli bardzo zdezorientowani, niektórzy sądzili nawet, że mają do czynienia z dobrze spreparowanym oszustwem.  Nam się udało go zobaczyć, lecz niestety nie sfotografować. Foto żródło dinoanimals.pl

KROKODYL

W Australii występują krokodyle słonowodne, które moga dochodzić do 7 metrów. Międzyinnymi dlatego pływanie w północnym Queensland i Terytorium Północnym jest niemożliwe. Tempertura jaj zdeterminuje jakiej płci będzie potomsto.

W Australii występują krokodyle słonowodne, które moga dochodzić do 7 metrów. Między innymi dlatego pływanie w północnym Queensland i Terytorium Północnym jest niezalecane. Tempertura jaj zdeterminuje jakiej płci będzie potomsto.

WIELBŁĄD

Wielbdw jednogarbrych jest najwiecej w Australii niz gdziekolwiek indziej na swiecie. pojedyncze osobniki lub cale stada najlatwiej spotkac na outbaku.

Wielbdów jednogarbrych żyjących dziko, jest wiecej w Australii niz gdziekolwiek indziej na świecie. Pojedyncze osobniki lub cale stada najłatwiej spotkać na outbaku.

ŻABA

Zielona zabka z naszego ogrodu :)

Zielona żabka z naszego ogrodu 🙂

INSEKTY

Kolorowy insekt spotkany w lesie deszczowym w Cape Tribulation.

Kolorowy insekt spotkany w lesie deszczowym w Cape Tribulation.

Wiele osób jest przerażonych ewentualnością bliskiego spotkania z jadowitym wężem lub pająkiem. W Australii zagrożenie jest również w wodzie krokodyle, rekiny, a właściwie te najgroźniejsze to malutkie meduzy. W ciag 9 miesięcy spotkaliśmy na swojej drodze trzykrotnie jadowite wężę z czego dwa razy w odstepie jednej godziny, natomiast jadowite pająki nigdy nie rzuciły nam się w oczy, choć pająków widzieliśmy tysiące, może tylko nie zdawaliśmy obie sprawy z teo czy są groźne.

Pozdrawiamy!

This entry was posted in Australia and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Wielkie ‘Zoo’

 1. Angie says:

  Świetna wycieczka, dzięki! 🙂

 2. Kasia says:

  Przepiekne zdjecia I przygoda. Czy probowaliscie kangura? Ps. Przy Dublinie jest wysepka na ktorej mieszkaja wollabies 😉

 3. Niesamowite! Naszonal Dżiografik normalnie 😉 Podziwiam i zazdroszczę. A pierwszy obrazek, z kolażem znaków ostrzegawczych, niszczy system niczym niewymierność w mianowniku 😀

 4. anna m. says:

  wspaniałe!
  ostatnie zdjęcie koali jest fantastyczne,
  chętnie powiesiłabym takie na ścianie 🙂

 5. aksamitka says:

  Świetne, też bym chciała zobaczyć takie naturalne zoo na żywo 🙂

 6. Europcar says:

  Sa wspaniale. Zachwyca mnie jak bardzo zróżnicowania jest fauna i flora. I jak potrafi ze sobą współgrać. Równocześnie gatunki trzymają się razem, podobnie jak ludzie.
  I jak kosmicznie ważne jest by dbać o każdy gatunek, jesteśmy silniejsi mentalnie od nich, to ogromna przewaga, i to daje nam nakaz dbałości

 7. Krzysztof says:

  Niezapomniana przygoda, przecudne wrażenia, klimat do pozazdroszczenia, aż nie chce się wyglądać przez okno / mróz, śnieg i zima na całego /. Popatrzę jeszcze chwilę na cudowne zdjęcia.

 8. tyle niesamowitych okazów i to na własne oczy ! wspaniale..

 9. Świetne zwierzęta! Biały kangur jest uroczy 🙂

 10. Paweł says:

  Wallabie albinos i lemur – dwa zwierzaki, które chciałbym mieć 😉
  poza moim super psem, oczywiście

 11. Palpfikszyn says:

  Zazdrość ze mnie wyziera wszystkimi otworami…. aaaa!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s